Jak ušetřit za topení?

13. prosince 2023, 12.22 - Jak ušetřit za topení?
Statutární město Frýdek-Místek ve spolupráci s okolními obcemi uspořádalo před zahájením topné sezóny besedy s kominíky. Zájemcům z řad široké veřejnosti předali užitečné informace o zásadách správného topení, které jim ušetří peníze, a které méně znečistí ovzduší, což je ve prospěch všech.
Užitečné rady a vychytávky o správném provozu spalovacích zařízení, tedy kotlů na pevná paliva, předal lidem cechmistr pro Moravskoslezský kraj ze Společenstva kominíku ČR Tomáš Kočička, kterému zdárně sekundoval s příklady z dlouholeté praxe kolega Zbygniew Ondřej Adamus. „Když se topí správně, zvýší se účinnost kotle, a tím se také ušetří,“ zaznělo na přednáškách od kominíků s tím, že většina lidí chce provozovat svůj kotel správně, ale často neví, jak na to.
Kominíci na besedách rozdávali informační brožury a pro větší názornost příkladů z praxe promítali fotografie a komentovali grafy, na kterých se významně podílelo Výzkumné energetické centrum Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Právě jeho zástupci, v čele s Jiřím Horákem alias Smokemanem, se velkou měrou zasazují o osvětu veřejnosti v oblasti správného spalování, mimo jiné i prostřednictvím velice navštěvované edukační show „Smokeman zasahuje!“, kterou si oblíbili zejména školáci a která je téměř nedílnou součástí Dne čistého ovzduší ve Frýdku-Místku.
Besedy s kominíky se v pilotní fázi projektu konaly ve spolupráci dvou městských osadních výborů, a to Lískovce a Panských Nových Dvorů, a také okolních měst a obcí Brušperk, Raškovice, Paskov a Palkovice.
Více informací k tématu vytápění a kotlů, ale také k ochraně ovzduší naleznete na odkazech viz níže.

Ovzduší | Frýdek-Místek (frydekmistek.cz)
Jak správně topit? | Ministerstvo životního prostředí (jakspravnetopit.cz)
Smokemanovo desatero - Výzkumné energetické centrum - CEET VŠB-TUO (vsb.cz)
Lokální topeniště – Lokální topeniště (msk.cz)