Pokud se chystáte pálit "větší" množství klestí, mějte na paměti, že každý občan je povinen si počínat tak aby nezaložil požár (zákon o požární ochraně). Pálit je povoleno jen suchý rostlinný odpad na hromadách, i zde je však potřeba opatrnosti a vzájemné ohleduplnosti např. vůči sousedům (kouř), je tedy zakázáno plošné vypalování např. trávy. Při pálení hromad musíte místo pálení zabezpečit např. hlídkou, která kontroluje průběh pálení a provádí i dohlídku po ukončení pálení.
Pálení většího rozsahu, nebo na místech, kde by mohlo být zaměněno za požár je povinností nahlásit na Hasičský záchranný sbor. Toto můžete udělat elektronicky. Pokud Vám tento přímý odkaz nefunguje najdete jej také na internetových stránkách Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje www.hzsmsk.cz, kde v pravé části najdete odkaz na pálení klestí. Pokud by tento odkaz tam nebyl například z důvodů nahrazení jiným časově aktuálním odkazem (shazování sněhu apod.), tak pálení naleznete ve službách pro veřejnost v horním černé liště.
Naše rada: pokud pálíte na odlehlých místech, chatách či chalupách, které se nacházejí v zalesněných místech, nebo pálíte přímo v lese po těžební činnosti, vždy toto nahlaste na uvedený kontakt. Kouř je vidět zdaleka a některý z občanů může toto nahlásit v dobré víře, že se jedná o požár. V takovém případě se vyhnete pokutě a zamezíte zbytečnému výjezdu hasičských jednotek.
V ČR se používají tři signály, ale pouze jeden je varovný.
Tento signál je KOLÍSAVÝ - 140 sekund. Může zaznít 3x po sobě v asi tříminutových intervalech, obyvatelé jsou dále informováni rozhlasem, televizí, místním rozhlasem, mluvící elektronickou sirénou, nebo vozidly složek IZS.
Tento signál je přerušovaný 60 sekund. Rozdílné je jeho vyhlašování elektronickou sirénou, kdy napodobuje hlas trubky HO - ŘÍ, signál je tedy 2 sekundy nižší tón 2 sekundy vyšší tón a 2sekundy pauza. Vyhlašování tohoto signálu rotační sirénou je 25 sekund stálý tón, 10 sekund pauza (snižující tón), 25 sekund stálý tón.
Tento signál je stálý 140 sekund. Zkouška je prováděna každou první středu v měsíci ve 12 hodin. Zkouška může být odvolána hejtmanem, vládou např. při mimořádných událostech jako jsou povodně záplavy a pod.